Kontrola wagi u psów. Jak odpowiednio zadbać o formę i zdrowie pupila?

Szukasz sposobu na poprawienie wagi swojego pupila, a może zastanawiasz się czy Twój psiak ostatnio nieco nie przytył? Dowiedz się wraz z nami, jak ogromne znaczenie ma kontrola wagi u psów i jak odpowiednio zadbać o prawidłową masę ciała czworonoga.

Prawidłowa masa u psa – dlaczego to tak ważne?

Dla kochającego opiekuna jego psiak jest idealny i najwspanialszy na świecie. W kwestii charakteru zwierzaków dokładnie tak jest i nie ma nawet, co się z tym spierać. Jednak krajowe badania przeprowadzone w 2022 roku w Wielkiej Brytanii ukazują, że czasem miłość do czworonoga może nieco zaburzać ogląd rzeczywistości. Jak to możliwe? Aż 82% ankietowanych właścicieli psów określiło wagę swojego pupila jako idealną, natomiast już badania kliniczne wykazały, że 65% psów boryka się z problemem nadwagi lub otyłości. waga1 h 67d8bdf233802Niestety tendencja do nadprogramowych kilogramów jest stale obserwowana u psów żyjących w krajach rozwiniętych. O nadwadze mówimy, kiedy waga psa przekracza 10-30% idealnej masy ciała zwierzaka, a o otyłości, kiedy ta wartość wynosi powyżej 30%. Chociaż może zdawać się, że kilka kilogramów więcej nie jest dużym problemem, to niestety nadprogramowa waga zagraża zdrowiu i życiu psów. Zwierzęta z nadwagą lub otyłością są narażone na choroby serca. Nadmierne obciążenie narządu może prowadzić do problemów z właściwym działaniem układu krążenia. Ponadto znacznie wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy oraz pojawienia się problemów ze stawami. Za duża masa ciała powoduje przeciążenia stawów, które mogą skutkować np. zapaleniem stawów oraz innymi dolegliwościami układu ruchu. Wiąże się to z bólem oraz dyskomfortem zwierzaka. Zdarzają się także problemy z układem oddechowym. W tym miejscu warto zaznaczyć, że groźna dla zwierząt jest nie tylko nadwaga i otyłość, ale również niedowaga. Dbając o prawidłową wagę psa, zapewniamy mu lepsze i dłuższe życie. Odpowiednia masa ciała ma niebagatelny wpływ nie tylko na zdrowie, ale i nastrój czworonoga.

Co wpływa na wagę psa?

By lepiej kontrolować masę ciała psa, należy poznać czynniki wpływające na wagę zwierzaka. Nie będzie zaskoczeniem, że ogromne znaczenie ma spożywane jedzenie. Liczy się nie tylko ilość pokarmu, ale także jego jakość. Należy zwrócić uwagę na wysoką jakość składu pokarmu, regularność podawania posiłków oraz odpowiednią ilość serwowanej karmy. Również rasa psa ma kluczowy wpływ na wagę zwierzaka. Poszczególne rasy różnią się od siebie m.in. budową, wielkością czy objętością masy mięśniowej. W związku z tym prawidłowa masa ciała będzie się różnić w zależności od rasy zwierzęcia. Niektóre rasy są genetycznie bardziej obciążone tego typu dolegliwościami. Przykładem jest labrador retriever, który ma naturalną skłonność do tycia. Kolejnym czynnikiem jest wiek. Zagrożone nadwagą i otyłością są zwłaszcza psy starsze. Jest to związane m.in. ze zmniejszeniem aktywności fizycznej oraz z wolniejszym metabolizmem. Na ogół na dodatkowe kilogramy bardziej podatne są samice niż samce. Otyłości może sprzyjać kastracja. W wyniku zabiegu spada poziom estrogenów, które bywają nazywane czynnikiem sytości w ośrodkowym układzie nerwowym. Oczywiście na masę ciała psa wpływa też poziom aktywności fizycznej. Jeżeli zwierzak chodzi na regularne spacery, bawi się albo odbywa treningi, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że przytyje. Jeżeli Twój psiak tyje mimo zbilansowanej diety i dużej dawki ruchu, należy skontrolować jego stan zdrowia. Nieprawidłowe działanie tarczycy, cukrzyca, problemy hormonalne oraz innego rodzaju schorzenia mogą być przyczyną nieprawidłowej masy ciała. Zdarza się również, że jest to efekt uboczny niektórych leków. Należy też pamiętać o pochodzeniu konkretnej rasy psa oraz warunkach środowiskowych, w jakich została ukształtowana. Dotyczy to zarówno wagi, jak i sierści zwierzęcia np. pochodzące z Rosji samojedy będą naturalnie większe niż wywodzące się z Afryki charty. Na koniec należy wspomnieć, że psy, podobnie jak ludzie, w różny sposób reagują na stres i emocje. Niektóre zwierzęta zajadają nerwowe sytuacje, z kolei inne mają tendencję do utraty apetytu.     

Jak obliczyć prawidłową masę ciała psa?

Najprostszym sposobem kontroli wagi psa jest czujna obserwacja swojego pupila. Choć chciałoby się stwierdzić, że właściciel od razu zauważy, kiedy jego pupil przybierze na wadze, to jednak przytoczona wcześniej statystyka zdaje się temu przeczyć. Na pewno jednak warto być wyczulonym na wszelkie odchylenia np. zwiększenie lub zmniejszenie apetytu albo niechęć do zabawy. Weterynarze stosują BCS, a więc system oceny kondycji ciała. To pięciostopniowa skala, która pomaga określić masę ciała psa. 1 oznacza wychudzenie, 2 niedowagę, 3 wagę idealną, 4 nadwagę, a 5 otyłość. Przy idealnej wadze można wyczuć żebra pod niewielką warstwą tłuszczu. Ponadto widoczna jest talia zwierzęcia. Należy jednak pamiętać, że domowe stosowanie BCS bywa utrudnione np. w przypadku psów z długą sierścią. Jeżeli Twój psiak Ci na to pozwala, możesz go też zwyczajnie zważyć i porównać wartość z tabelą wagową dla konkretnej rasy. Zawsze dobrą opcją jest też konsultacja z weterynarzem, który zważy psiaka i określi prawidłowość jego masy ciała.

Znaczenie białka w diecie psa

Dlaczego to właśnie białko jest najważniejszym elementem diety psów? Aby dobrze to zrozumieć, warto zacząć od samego procesu trawienia. Gdy białka dostają się do organizmu, podlegają rozkładowi pod wpływem enzymów. W wyniku tego powstają krótkie łańcuchy aminokwasów, nazywane też peptydami lub wolnymi aminokwasami. Następnie substancje podlegają wchłonięciu. Dieta Peptide+ jest skoncentrowana na wzmocnieniu naturalnych procesów. Karma zapewnia odpowiednią podaż aminokwasów potrzebnych do odnowy i syntezy najważniejszych hormonów peptydowych i białek. Jadłospis oparty na wysokojakościowym białku pozwala na budowę i regenerację tkanek. To składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni, ale też skóry, stawów oraz organów wewnętrznych. Ponadto białka są potrzebne do produkcji enzymów i hormonów. Dzięki temu umożliwiają sprawną pracę m.in. układu pokarmowego i układu odpornościowego. Warto pamiętać też o tym, że dieta bogata w białko daje uczucie sytości i stopniowo dostarcza energię. To bardzo ważne, gdyż w ten sposób udaje się uniknąć nagłych skoków insuliny, które są niebezpieczne dla psów. W karmie Peptide+ znalazły się m.in. peptydy rybne i hydrolizaty białek ze skorupiaków. Badania potwierdzają, że obie substancje pobudzają wydzielanie hormonów tłumiących apetyt. W ten sposób pies dostaje wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a jednocześnie nie ma ochoty na podjadanie, co sprzyja redukcji wagi.

Kontrola stawów a dieta

Utrzymanie prawidłowej masy ciała sprzyja zachowaniu zdrowia stawów. Przy nadprogramowych kilogramach stawy stają się przeciążone, przez co ich działanie może ulec znacznemu pogorszeniu. Nadwaga lub otyłość mogą prowadzić m.in. do choroby zwyrodnieniowej stawów, która jest nie tylko niebezpieczna dla psa, ale przy tym także bardzo bolesna. W wyniku degradacji chrząstki stawowej dochodzi m.in. do utraty białek odpowiedzialnych za prawidłowe nawilżenie i ciśnienie tkanek. Statystyki są bezwzględne, bowiem specjaliści szacują, że z chorobą zwyrodnieniową stawów boryka się ok. 20% psów do 1 roku życia i aż 90% psów powyżej 5 roku. Kluczowe okazuje się utrzymanie prawidłowej masy ciała psa. Odpowiednia waga zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów. Ponadto u psów, które wróciły do prawidłowej wagi, zaobserwowano ogólną poprawę mobilności. W związku z tym wysokojakościowa dieta oparta na białku okazuje się ponownie tak bardzo istotna.

Dieta FantoDog Vet Peptide+ Kontrola Wagi i Pielęgnacja Stawów

W trosce o zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół podczas formułowania receptury karmy kontrolawagiFantoDog Vet Peptide+ sięgnęliśmy do najnowszej technologii Freschtrusion HDP (Highly Digestible Protein). Jest to unikatowy proces gotowania świeżego mięsa i ryb wraz z naturalnym enzymem, który trawi białko na mieszankę peptydów i wolnych aminokwasów. Dzięki temu karma staje się łatwiejsza do strawienia, a białko jest lepiej przyswajalne. Ponadto zwiększają się walory smakowe posiłku. Zgodnie z Zasadą Goldilock to właśnie małe łańcuchy peptydów są najłatwiejsze do wchłonięcia. Co ciekawe, badania wykazują, że jest to korzystniejsza forma posiłku niż np. surowe mięso. W związku z tym karma FantoDog Vet Peptide+ wpływa korzystnie na długotrwałe uczucie sytości. Receptura pomaga zachować stały poziom energii, a przy tym jest pomocna w utrzymaniu zdrowych stawów. Formuła Peptide+ w znacznej mierze opiera się na białku, którego działanie wzmacniają inne starannie skomponowane składniki. Przede wszystkim pokarm jest bogaty w specjalnie stworzoną mieszankę błonnika składającego się z błonnika grochowego, pulpy buraczanej i lignocelulozy. Substancje zwiększają uczucie sytości i wykazują korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego. Jest to niezwykle istotny element w utrzymaniu prawidłowej wagi. Karma jest wzbogacona o L-karnitynę, która może zapobiegać utracie mięśni, a jednocześnie sprzyjać spalaniu tłuszczu. Wykorzystaliśmy również, znanego z właściwości przeciwzapalnych, omółka zielonowargowego. Skuteczność karmy FantoDog Vet Peptide+ sprawdziliśmy w dwunastotygodniowej próbie badawczej. Po tym okresie zanotowaliśmy poprawę masy ciała aż u 90% badanych psów.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy! Dodaj komentarz

Polecane produkty

JESTEŚMY POD NADZOREM: WIW SZCZECIN 

logo vet    logowiw26238ab8333040
ZASADY OBROTU LEKAMI OTC

Zadzwoń: 608-700-171
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas: 608-700-171
Nie odbieramy? Musimy być zajęci. Zostaw niżej swój numer telefonu, a oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

Jesteś 19 osobą, która uzupełniła dziś ten formularz.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez BB GROUP BARTOSZ BARTŁOMIEJCZYK, Rostocka 15, 71-771 SZCZECIN, NIP: 8522664275 w celu obsługi zapytania przesłanego przez formularz kontaktowy. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w polityce prywatności.